29.04.2025 | 10:03
Współpraca z Politechniką Poznańską
W dniu 10.042025 roku nasza szkoła podpisala list intencyjny z Politechniką Poznańską, Wydziałem Automatyki Robotyki i Elektroniki. Celem listu jest nawiązanie współpracy dydaktycznej z Uczelnią, co pozwoli zaktywizować mlodzież do poszerzania zainteresowań w zakresie automytyki, robotyki, elektroniki i elektrotechniki oraz rozszerzania wiedzy i umiejętności pod kątem podjęcia przyszłych studiów technicznych.
Bardzo się cieszymy z nawiązanej współpracy.

27.04.2025 | 22:44
Pożegnanie maturzystów 2025
25 kwietnia uroczyście pożegnaliśmy 151 maturzystów – wyjątkowych młodych ludzi, którzy przez ostatnie lata stanowili ważną część naszej szkolnej społeczności.
Uhonorowaliśmy osoby, które osiągnęły najwyższe wyniki.
Z najwyższą średnią 5,53 i tytułem Primus Inter Pares ukończyła edukację w szkole Alicja Kałużna z 4B, która z rąk Pani Starosty Beaty Hanyżak otrzymała Nagrodę Starosty dla Najlepszego Absolwenta.
Z imponującymi wynikami ukończyli szkołę:
z 4A: Maksymilian Grzebinoga, Julia Paluch, Wiktor Szaniawski i Bartłomiej Dekiert
z 4B: Amelia Majerowicz, Maksymilian Stieller, Oliwia Pittner, Rozalia Talma, Natalia Kasprzak i Aleksander Kubiak
z 4C: Zofia Gołębiewska, Julia Araszkiewicz, Kornelia Grabarkiewicz, Patrycja Napierała, Natalia Wróblewska, Maja Bręczewska, Maja Jędrzejczak i Kajetan Wylegała
z 4D: Julia Hermaniuk, Maksymilian Szczepański, Natalia Kurek, Małgorzata Stanisławska, Zofia Rozalczyk
z 4E: Amelia Góral, Gabriela Kochańska, Zofia Skowrońska i Martyna Kotus
z 4F: Andrzej Kwiatek i Małgorzata Skrzypek.
Przez te cztery lata wielu uczniów zdobywało również czołowe miejsca w sporcie, stąd nagrodzeni zostali statuetkami. Szczególnie wyróżniły się dziewczęta z wybitnymi osiągnięciami sportowymi. Są to: Wiktoria Knutowicz, Martyna Grysak, Natalia Kuśnierek, Julia Hermaniuk i Natalia Kurek. Wielokrotnie dostarczały całej społeczności szkolnej pozytywnych emocji sportowych na kolejnych Licealiadach, mistrzostwach lekkoatletycznych i na meczach piłki siatkowej.
Godnie reprezentowały naszą szkołę również inne osoby, rozsławiały jej imię: Dominika Borowik, Zuzanna Korpik, Patrycja Napierała, Franciszek Zieliński, Aleksander Brzeźniak, Maksymilian Grzebinoga, Filip Kasprzak, Gabriela Kochańska, Jakub Białasik, Mikołaj Czajka, Eryk Łukanowski, Miłosz Smoliński, Jakub Stachowiak, Cezary Ozorkiewicz, Wiktor Grzechowiakm Paweł Kaczmarek, Natasza Adamczyk, Wiktor Szaniawski, Martyna Piasecka, Piotr Araszkiewicz, Maja Kobielska, Agata Kręcichwost i Małgorzata Magdziarz.
Podczas uroczystości była okazja do podziękowań dla maturzystów, którzy reprezentowali poczet sztandarowy, pracowali w Samorządzie Uczniowskim, udzielali się w akcjach charytatywnych, działali w Klubie Przyjaciół Książki czy wyróżnili w szkolnym konkursie czytelniczym z języka angielskiego.
Wyrazy wdzięczności zostały skierowane do Rodziców, którzy inicjatywami i gotowością do działania przyczyniali się do tworzenia przyjaznej, wspierającej i inspirującej atmosfery w szkole.
Nie brakowało ciepłych słów pod adresem wychowawców, nauczycieli i szkoły. Niespodzianką dla maturzystów była piosenka o Nich, przygotowana przez wychowawców klas czwartych przy udziale p. Beaty Jankowiak. Miłym zakończeniem uroczystości była część artystyczna przygotowana przez klasy 3E i 3G1 pod opieką pań: Elżbiety Mizgalskiej i Darii Budaj.
Drodzy Maturzyści, powodzenia na egzaminach i wielu sukcesów w dorosłym życiu.
























24.04.2025 | 22:38
Nasza Szkoła - Nasz Samorząd
16 kwietnia w ramach inicjatywy „Nasza Szkoła – Nasz Samorząd”- w naszej szkole odbyło się spotkanie przedstawicieli Samorządów Uczniowskich liceów ogólnokształcących z powiatu szamotulskiego. W rozmowach wzięli udział reprezentanci Samorządów Uczniowskich wraz z opiekunami z I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Skargi w Szamotułach oraz z Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Wlkp. we Wronkach - Szkoła na Leśnej. Młodzież miała okazję porozmawiać z panią Marzeną Adamczyk-Pelcer – wicedyrektorem Wydziału Nadzoru Pedagogicznego Kuratorium Oświaty w Poznaniu i panią Cecylią Ogibą – starszym wizytatorem Wydziału Nadzoru Pedagogicznego. Podczas spotkania poruszono zagadnienia dotyczące funkcjonowania samorządności w szkole, praw i obowiązków uczniów, współpracy Samorządu Uczniowskiego z dyrekcją szkoły, gronem pedagogicznym i radą rodziców oraz kwestie związane z ocenianiem szkolnym. Przedstawicielki Samorządów dzieliły się swoimi doświadczeniami z organizacji wydarzeń oraz zrealizowanych projektów np. szkolne poniedziałki bez odpytywania, pomysł i realizacja szkolnego patio oraz czwartki z muzyką podczas przerw. Uczennice podkreślały, że aktywne uczestnictwo w życiu szkoły oraz możliwość wpływania na podejmowanie decyzji daje im dużą satysfakcję. Równocześnie odbyło się spotkanie pani Ewy Krawczyk – wizytatora Wydziału Nadzoru Pedagogicznego z opiekunami Samorządów Uczniowskich: panią Katarzyną Obert-Wójcik (I Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach) oraz panią Jagodą Wachowiak (Zespół Szkół nr 1 we Wronkach). Na koniec, w ramach podsumowania, omówiono z dyrektorami szkół: panią Justyną Szaniawską-Budaj (I Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach) i panią Moniką Kozber (Zespół Szkół nr 1 we Wronkach wnioski ze wcześniejszych spotkań. Informacja: Kuratorium Oświaty Poznań.

23.04.2025 | 23:05
Finał województwa XXVI Licealiady
23 kwietnia odbył się turniej finałowy XXVI Licealiady w siatkówce kobiet. I Liceum Ogólnokształcące w Szamotułach drugi rok z rzędu został najlepszą szkołą ponadpodstawową w Wielkopolsce.
W rozegranym dziś finale województwa XXVI Licealiady nasze zawodniczki pewnie wygrały swoje dwa spotkania i uzyskały awans na finały ogólnopolskie.
Skłąd zespolu:
Hoszowska Zofia, Ostrowska Zofia, Hermaniuk Julia, Kicman Zuzanna, Kuśnierek Natalia, Mikołajczak Blanka, Bohdanova Palina, Wachowska Antonina, Kaliska Natalia, Kurek Natalia, Żulewska Weronika, Apelt Martyna.
Serdecznie gratulujemy!




23.04.2025 | 23:03
Sukces szkolnego klub debat
Na zakończenie cyklu debat i turniejów nasz zespół w składzie: Zuza Marciniak, Agata Zielińska, Gabi Komorowska i Gabriel Miśkiewicz odniósł duży sukces. Skutecznie przeszedł eliminacje i dotarł do 1/16 Mistrzostw Polski Debat Oksfordzkich. Młodzi zastanawiali się i ważyli argumenty w dyskusji na temat roli piekła we współczesnym świecie oraz narracji o indywidualnym zaangażowaniu w solidarność społeczną. Zespół konsekwentnie wspiera nasz absolwent Tomasz Stołowski.


23.04.2025 | 23:01
Pobyt studyjny w Auschwitz i Krakowie
Pobyty studyjne w Muzeum Auschwitz stanowią pogłębioną formę edukacji w miejscu pamięci. Pozwala ona nie tylko na poszerzenie wiedzy o historii niemieckiego, nazistowskiego obozu, ale także na poznanie mechanizmów, które doprowadziły do ludobójstwa. Od wielu lat młodzież z naszej szkoły uczestniczy w programach wizyt
w Miejscu Pamięci. W tym roku szkolnym to druga grupa, która wraz z przewodnikiem poznała zasady funkcjonowania obozu. Wizytę podsumowaliśmy w trakcie warsztatów poświęconych losom kobiet w obozie. Wielogodzinny pobyt w Muzeum miał posłużyć refleksji na temat naszej odpowiedzialności za świat, w którym żyjemy z innymi ludźmi. Drugi dzień wyjazdu spędziliśmy na krakowskim Kazimierzu.










15.04.2025 | 11:39
Młodzież w urzędzie
Po kilkuletniej przerwie wróciliśmy do dobrej tradycji polegającej na realizacji projektu wizyt w urzędach. W czasie odwiedzin spotykaliśmy się z gospodarzami, poznaliśmy zadania pracowników i wcieliliśmy się w rolę interesantów odwiedzających organy samorządu terytorialnego. W tym roku dzięki uprzejmości burmistrza Piotra Michalaka i starosty Beaty Hanyżak mieliśmy szansę zmierzyć się z dorosłymi sprawami, takimi jak: zarejestrowanie auta, wycięcie drzewa na posesji, zorganizowanie rajdu czy uzyskanie karty wędkarskiej. Trochę obawialiśmy się wycieczki, szczególnie konieczności samodzielnego poruszania się po urzędzie. Wszystkie nasze obawy zostały szybko usunięte przez profesjonalną informację i wsparcie urzędników, urzędniczek. Wielu z nas przekonało się, że zadania, nawet skomplikowane można rozwiązać przy życzliwej pomocy. Wszystkim pracownikom, pracowniczkom Urzędu Miasta i Gminy Szamotuły oraz Starostwa Powiatowego w Szamotułach dziękujemy za cierpliwość i zrozumienie.









13.04.2025 | 20:32
Operacja Czysta Sama 2025
Dnia 12 kwietnia po raz trzeci włączyliśmy się do akcji społecznej ,,Czysta Sama”, której organizatorem było stowarzyszenie Naturalnie Szamotuły.
Na 300 osób uczestniczących w tej akcji z naszej szkoły brało udział 43 uczniów.
Po 3 godzinach sprzątania uczestnicy zebrali się w Parku Zamkowym gdzie mogli posilić się gorącą grochówką, kiełbaskami z grilla oraz bigosem.
Wspólne działanie na rzecz poprawy środowiska ma sens i ukazuje że razem możemy dużo zrobić dla naszego otoczenia.
Brawo młodzi ekolodzy!!!!! Dzięki Wam świat będzie piękniejszy.











09.04.2025 | 21:00
Prezentacja oferty edukacyjnej i drzwi otwarte dla uczniów klas ósmych
Ubiegły tydzień w naszej szkole zapisał się jako czas promocji i prezentowania oferty edukacyjnej uczniom klas ósmych. Najpierw gościliśmy młodzież z Dusznik, która oprócz zwiedzania szkoły uczestniczyła w warsztatach robienia mydełek, zorganizowanych przez panią Magdalenę Hetmańską. Zajęcia sprawiły naszym gościom wiele radości. W środę 2 kwietnia Samorząd Uczniowski z pomocą Pani Dyrektor i innych nauczycieli zorganizował Drzwi Otwarte, podczas których zaprezentowano profile na rok szkolny 2025/2026. Frekwencja przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Prezentacje, punkty informacyjne i spacery po szkole cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.Na odwiedzających czekały tez kawa i pyszne ciasto. Uwieńczeniem tego tygodnia był udział w Powiatowych Targach Edukacji i Pracy. Nasze stoisko przykuwało uwagę wielu uczniów, którzy pytali nie tylko o profile ale również o ofertę zajęć pozalekcyjnych i współpracę z uczelniami wyższymi. Jesteśmy dumni z tego, ze wielu młodych ludzi pragnie kontynuować naukę w naszej szkole. Bo Skarga to zawsze dobry wybór:)














08.04.2025 | 23:04
Warsztaty z doradztwa zawodowego.
W czwartek 3 kwietnia młodzież z klasy 4B i 3B wzięła udział w warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego prowadzonych przez Panie z Centrum Wsparcia i Rozwoju Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Zajęcia były okazją do poznania siebie i zastanowienia się nad swoją ścieżką kariery. Uczniowie poszukiwali odpowiedzi na pytania: co jest ważne w ich karierze, jakie cele sobie stawiają? Dzięki wykonywanym zadaniom młodzież rozwijała kompetencje twórczego myślenia, efektywnej komunikacji i pracy w zespole.
Zajęcia te pozwoliły odkrywać własne zasoby i wartości, które wpływają na nasze wybory zawodowe. Prowadzące podkreślały jak ważne na współczesnym rynku pracy są kompetencje miękkie tj. otwartość na zmiany, elastyczność, współpraca z innymi, ale i gotowość do korzystania z pomocy doradcy zawodowego, na różnych etapach kariery.
Dowiedzieliśmy się, że podejmowanie decyzji zawodowych jest procesem rozłożonym w czasie. Zajęcia spotkały się z bardzo dobrym odbiorem, młodzież podkreślała ciekawy, aktywizujący sposób prowadzenia zajęć i zalety pracy zespołowej.




